Voter's Guide, 2019 Fall Elections

Please click a candidate's name to see Contact and Biographical Information as well as answers to questions specific to the position being sought. Scroll down to see all candidates.

Position Name Did not respond
Associate Justice, Supreme Court, 1st Supreme Court District  Hans Liljeberg   
Associate Justice, Supreme Court, 1st Supreme Court District  Will Crain   
BESE, District 6  Greg Spiers   
BESE, District 6  Ronnie Morris 
District Judge, 17th Judicial District Court, Division C  Marla Abel   
District Judge, 17th Judicial District Court, Division C  Rene Gautreaux   
District Judge, 19th Judicial District Court, ES 2, Div. L  'Trae' Welch 
District Judge, 19th Judicial District Court, ES 2, Div. L  Ron Johnson   
District Judge, 21st Judicial District Court, Division D  Brian Abels 
District Judge, 21st Judicial District Court, Division D  Ernest Drake   
District Judge, 22nd Judicial District Court, Division F  Harold Bartholomew, Jr.   
District Judge, 22nd Judicial District Court, Division F  Vincent 'Vinny' Lobello   
Governor  Eddie Rispone 
Governor  John Bel Edwards 
Secretary of State  Gwen Collins-Greenup   
Secretary of State  Kyle Ardoin 
State Representative, 105th Representative District  Christopher Leopold 
State Representative, 105th Representative District  Mack Cormier 
State Representative, 15th Representative District  Foy Gadberry 
State Representative, 15th Representative District  Justin Tidwell 
State Representative, 16th Representative District  Daryll Berry   
State Representative, 16th Representative District  Frederick Jones 
State Representative, 20th Representative District  Kevin Bates 
State Representative, 20th Representative District  Neil Riser 
State Representative, 21st Representative District  Glen McGlothin Jr. 
State Representative, 21st Representative District  C. Johnson   
State Representative, 30th Representative District  Charles Owen 
State Representative, 30th Representative District  Chuck Dowden Jr. 
State Representative, 31st Representative District  Gus Rantz 
State Representative, 31st Representative District  Jonathan Goudeau 
State Representative, 34th Representative District  Kevin Guidry   
State Representative, 34th Representative District  Wilford Carter Sr. 
State Representative, 37th Representative District  Shalon Latour   
State Representative, 37th Representative District  Troy Romero 
State Representative, 3rd Representative District  Daryl Joy Walters 
State Representative, 3rd Representative District  Tammy Phelps   
State Representative, 46th Representative District  Keith Baudin 
State Representative, 46th Representative District  Michael Huval 
State Representative, 48th Representative District  Beau Beaullieu 
State Representative, 48th Representative District  Ricky Gonsoulin 
State Representative, 50th Representative District  Raymond Harris, Jr.   
State Representative, 50th Representative District  Vincent St. Blanc III 
State Representative, 62nd Representative District  'Johnny' Arceneaux 
State Representative, 62nd Representative District  Roy Daryl Adams 
State Representative, 67th Representative District  Dr.Leah Cullins    
State Representative, 67th Representative District  Larry Selders 
State Representative, 68th Representative District  Scott McKnight 
State Representative, 68th Representative District  Taryn Branson   
State Representative, 70th Representative District  Barbara Freiberg 
State Representative, 70th Representative District  Belinda Davis   
State Representative, 71st Representative District  Buddy Mincey Jr. 
State Representative, 71st Representative District  Lori Callais   
State Representative, 88th Representative District  Brandon Trosclair 
State Representative, 88th Representative District  kathy Edmonston   
State Representative, 89th Representative District  Richard Nelson 
State Representative, 89th Representative District  Vince Liuzza   
State Representative, 91st Representative District  Mandie Landry   
State Representative, 91st Representative District  Robert McKnight 
State Representative, 94th Representative District  Stephanie Hilferty   
State Representative, 94th Representative District  Tammy Savoie   
State Representative, 97th Representative District  Eugene Green, Jr.   
State Representative, 97th Representative District  Matthew Willard   
State Representative, 98th Representative District  Aimee Freeman   
State Representative, 98th Representative District  Kea Sherman   
State Representative, 99th Representative District  Adonis Expose   
State Representative, 99th Representative District  Candace Newell   
State Senator, 11th Senatorial District  Patrick McMath 
State Senator, 11th Senatorial District  Reid Falconer 
State Senator, 16th Senatorial District  'Steve' Carter 
State Senator, 16th Senatorial District  Beverly Thompson   
State Senator, 16th Senatorial District  Franklin Foil 
State Senator, 35th Senatorial District  James Fannin 
State Senator, 35th Senatorial District  Jay Morris 
State Senator, 36th Senatorial District  Robert Mills   
State Senator, 36th Senatorial District  Ryan Gatti 
State Senator, 3rd Senatorial District  John Bagneris 
State Senator, 3rd Senatorial District  Jospeh Bouie   
     

Return