Voter's Guide, 2020 Fall Elections, Baton Rouge
TIP: Visit https://voterportal.sos.la.gov/ to view your sample ballot. Then use this voter's guide to learn about the candidates on your ballot.

The League of Women Voters, a nonprofit, nonpartisan organization, provides this online Voter's Guide as a community resource.
The information included was provided directly by each candidate through an online form and is posted as entered.

Please click a candidate's name to see Contact and Biographical Information as well as answers to questions specific to the position being sought. Scroll down to see all candidates.

Position Name Did not respond
Appeals Court Judges: 1st Circuit, 2nd Dist., Subdist. 1, Div. A  Christopher Hester 
Appeals Court Judges: 1st Circuit, 2nd Dist., Subdist. 1, Div. A  Johanna Landreneau   
Appeals Court Judges: 1st Circuit, 2nd Dist., Subdist. 1, Div. A  Melanie Jones   
Constable Justice of the Peace Ward 2, District 3  Andrea Hamilton   
Constable Justice of the Peace Ward 2, District 3  Vereta Lee   
Constable Justice of the Peace Ward 3, District 1  Gordon Hutchinson, Jr.   
Constable Justice of the Peace Ward 3, District 1  James Salsbury   
Constable Justice of the Peace Ward 3, District 2  Carey Jenkins   
Constable Justice of the Peace Ward 3, District 2  Norman Browning   
Councilman Metro District 1  Bones Addison 
Councilman Metro District 1  Brandon Noel   
Councilman Metro District 1  Eric Lewis   
Councilman Metro District 2  CHAUNA BANKS   
Councilman Metro District 2  Dina Johnson   
Councilman Metro District 2  Eugene Williams III   
Councilman Metro District 2  Vincent Jemison   
Councilman Metro District 4  Aaron Moak   
Councilman Metro District 4  Lon Vicknair   
Councilman Metro District 4  Matthew McCoy   
Councilman Metro District 4  Tenika James   
Councilman Metro District 5  Darryl Hurst   
Councilman Metro District 5  Erika Green   
Councilman Metro District 6  Cleve Dunn, Jr.    
Councilman Metro District 6  Corey Smith   
Councilman Metro District 6  Dawn Chanet Collins   
Councilman Metro District 6  Pamela Smith   
Councilman Metro District 6  Reginald Pitcher   
Councilman Metro District 6  Susan Kaufman   
Councilman Metro District 7  Alfred Bell 
Councilman Metro District 7  Brandon Robertson   
Councilman Metro District 7  Everett Baudean   
Councilman Metro District 7  Jamie Robinson   
Councilman Metro District 7  LaMont Cole   
Councilman Metro District 7  Tyjuana Smith   
Councilman Metro District 8  Denise Amoroso 
Councilman Metro District 8  Wendell Piper   
Councilman Metro District 9  Dwight Hudson   
Councilman Metro District 9  Jim Mora   
Councilman Metro District 10  Andrea Cosey   
Councilman Metro District 10  Carolyn Coleman   
Councilman Metro District 10  Davante Lewis   
Councilman Metro District 10  Eugene Collins   
Councilman Metro District 10  Jay Gaudet    
Councilman Metro District 10  Markeda Cottonham   
Councilman Metro District 10  Quentin Anderson   
Councilman Metro District 11  Gordon Bargas   
Councilman Metro District 11  Jonathan Snyder   
Councilman Metro District 11  Laurie Adams   
Councilman Metro District 12  Jennifer Racca 
Councilman Metro District 12  Steve myers 
Councilman Metro District 12  Tania Nyman   
District Judge 19th Judicial District Court, ES 1, Div. D  Dele Adebamiji   
District Judge 19th Judicial District Court, ES 1, Div. D  William Jorden   
District Judge 19th Judicial District Court, ES 1, Div. K  Eboni Johnson-Rose   
District Judge 19th Judicial District Court, ES 1, Div. K  Joel Porter 
District Judge 19th Judicial District Court, ES 1, Div. K  Quintillis Lawrence   
District Judge 19th Judicial District Court, ES 2, Div. G  Christopher Dassau   
District Judge 19th Judicial District Court, ES 2, Div. G  Richard Anderson   
District Judge 19th Judicial District Court, ES 2, Div. M  Tiffany Foxworth   
District Judge 19th Judicial District Court, ES 2, Div. M  Yvette Alexander    
Judge, Family Court Election Section 3, Division D  Hunter Greene   
Judge, Family Court Election Section 3, Division D  Kathy Benoit   
Justice of the Peace Justice of the Peace Ward 3, District 2  J. Murrell   
Justice of the Peace Justice of the Peace Ward 3, District 2  Steven Sanders   
Justice of the Peace Justice of the Peace Ward 3, District 3  Dajuana Leduff Moore   
Justice of the Peace Justice of the Peace Ward 3, District 3  Larry Spencer   
Mayor-President Metro Council, City of Baton Rouge  C. Marcelle   
Mayor-President Metro Council, City of Baton Rouge  E Eric Guirard   
Mayor-President Metro Council, City of Baton Rouge  Frank Piazza   
Mayor-President Metro Council, City of Baton Rouge  Frank Smith 
Mayor-President Metro Council, City of Baton Rouge  Matthew 'Matt' Watson   
Mayor-President Metro Council, City of Baton Rouge  Sharon Weston Broome    
Mayor-President Metro Council, City of Baton Rouge  Steve Carter   
U.S. Representative, District 2  Belden Batiste   
U.S. Representative, District 2  Cedric Richmond   
U.S. Representative, District 2  Colby James   
U.S. Representative, District 2  David Schilling 
U.S. Representative, District 2  Glenn Harris 
U.S. Representative, District 2  Sheldon Vincent 
U.S. Representative, District 6  Dartanyon Williams    
U.S. Representative, District 6  Garret Graves 
U.S. Representative, District 6  RICHARD TORREGANO   
U.S. Representative, District 6  Shannon Sloan   
U.S. Senator  Aaron Sigler   
U.S. Senator  Adrian Perkins 
U.S. Senator  Antoine Pierce   
U.S. Senator  Beryl Billiot   
U.S. Senator  Bill Cassidy 
U.S. Senator  David Knight 
U.S. Senator  Derrick Edwards   
U.S. Senator  Dustin Murphy   
U.S. Senator  Jamar Montgomery   
U.S. Senator  John Bourgeois   
U.S. Senator  MV MENDOZA   
U.S. Senator  Melinda Price   
U.S. Senator  Peter Wenstrup   
U.S. Senator  Reno Daret   
U.S. Senator  Xan John   

Return